Skip to content

Podsumowanie Konferencji

Konferencja organizowana przez Poszukiwania Naftowe „Diament” Sp. z o.o. oraz SITPNiG Oddział w Zielonej Górze została objęta Patronatem Medialnym przez Wiadomości Naftowe i Gazownicze oraz portal Centrum Informacji i Rynku Energii (CIRE.pl).

Wprowadzenie z zakresu potencjału poszukiwań niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce dokonali Paweł Poprawa i Hubert Kiersnowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Ze względu na szacunkową wielkość oraz zasięg występowania złóż typu „shale gas” i „tight gas” w Polsce tematy te wywołały duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji oraz przyczyniły się do interesującej dyskusji z prelegentami.

Sporo miejsca poświęcono zabiegom otworowym, sposobom wiercenia otworów poziomych oraz prac jakie są w nich wykonywane, na przykładzie otworów wierconych w kraju i za granicą. Nie brakowało również zagadnień, które są obecnie przedmiotem prac badawczych w zakresie nowych metod perforacji otworowych, efektywniejszych metod cementowania otworów, doboru płuczek wiertniczych, izolacji stref produkcyjnych, jak również kwestii związanych z eksploatacją np. odsiarczania eksploatowanych złóż na Niżu Polskim.

W przerwach między referatami uczestnicy mogli zwiedzić wystawę polskich i zagranicznych firm branżowych, która towarzyszyła konferencji. Stoiska były okazją do zapoznawania się z ich produktami i oferowanymi usługami, a także dawały możliwość do bezpośrednich rozmów i odpowiedzi na szczegółowe pytania, na które nie było czasu podczas sesji referatowych.

Mimo niesprzyjającej aury mieliśmy ogromną przyjemność gościć Państwa w Szczyrku. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Konferencji. Mamy nadzieje, że spełniła ona Państwa oczekiwania, zarówno w zakresie merytorycznego przygotowania prelekcji jak również towarzyszących im nieformalnych spotkań towarzyskich.